Co z Polakami po Brexicie?

Polacy, którzy przyjadą na Wyspy w marcu 2019 r., a więc w okresie przejściowym po Brexicie, mogą nie mieć takich samych praw do pozostania w tym kraju, jak ci, którzy przybyli wcześniej.

Brytyjski rząd chce wynegocjować z UE porozumienie dotyczące zmiany praw obywateli państw Unii przybywających do Wielkiej Brytanii w czasie okresu przejściowego po Brexicie.  – Jest różnica między tymi, którzy przyjechali na Wyspy przed naszym wyjściem z Unii Europejskiej a tymi, którzy przybędą wiedząc, że Zjednoczone Królestwo nie jest już członkiem Wspólnoty – mówi Theresa May, premier Wielkiej Brytanii.

Inne zdanie w tej kwestii ma Komisja Europejska. Bruksela stoi na stanowisku, iż Wielka Brytania musi zagwarantować te prawa obywatelom państw UE, jeśli chce zachować swobodny dostęp do jednolitego rynku UE w okresie przejściowym.

Brytyjscy politycy zapewniają, że dwa lata po Brexicie w okresie przejściowym Polacy i inni obywatele krajów Wspólnoty będą mogli swobodnie przekraczać granice Wielkiej Brytanii.

Podczas dwuletniego okresu przejściowego kraj ten będzie funkcjonować głównie na zasadach opartych w UE.

PODZIEL SIĘ