TARGI PRACY

Wiosną w wielu miastach Polski organizowane są targi pracy. Podpowiadamy jak przygotować się do udziału w takiej imprezie, by zaowocowała ona znalezieniem zatrudnienia.

Przed każdą wizytą na targach pracy warto na początek zapoznać się ze szczegółowym programem imprezy. Jeśli jest taka możliwość, warto również z wyprzedzeniem poznać listę wystawców. To pomoże wstępnie zorientować się, które firmy najbardziej odpowiadają twoim zainteresowaniom. Ułatwi też przygotowanie się do rozmowy. Koniecznie zabierz ze sobą aktualne CV, najlepiej w kilku egzemplarzach. Jeśli szukasz pracy za granicą, dobrze, jeśli będzie ono również w jednym lub dwóch językach obcych.

Zastanów się, czego szukasz. Praktyk, stażu czy pracy? Przygotuj sobie pytania, jakie chciałbyś zadać pracownikom wybranych przez siebie firm.

Spotkanie z pracodawcą podczas targów pracy ma charakter mniej formalny niż standardowa rozmowa kwalifikacyjna. Trwa zwykle kilka minut i w tym czasie masz szansę zaprezentować się, zadać kilka pytań. Dowiedz się, jakie możliwości rozwoju stwarza firma, jak wygląda ścieżka kariery pracownika. Dobre przygotowanie może zaowocować zainteresowaniem pracodawcy twoją kandydaturą.

Zabierz ze sobą dokument tożsamości, notatnik i długopis. Rób notatki z rozmów z wystawcami, ponieważ możliwość spotkania wielu pracodawców w jednym miejscu i jednym czasie sprawia, że nie zapamiętasz wszystkich ustaleń.

Podczas targów najczęściej będziesz miał też możliwość skorzystania z porady specjalistów – doradców zawodowych, którzy podpowiedzą, co podkreślić w CV, jak napisać profesjonalny list motywacyjny i jak bezbłędnie zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wizyta na targach pracy to także okazja do rozmowy z doradcami EURES, którzy pomogą przygotować niezbędne dokumenty aplikacyjne oraz przedstawią oferty pracy w ramach dostępnej bazy.