W najnowszym wydaniu

W NUMERZE
Aktualne wydanie nr 3(25)/2018
W sprzedaży od 8 marca

AKTUALNOŚCI
Oferty zatrudnienia i najnowsze wiadomości z zagranicznych rynków pracy

PRZEWAŻAJĄ PRACE SEZONOWE
Na temat zagranicznych ofert pracy w ramach sieci EURES, w tym przede wszystkim holenderskich, niemieckich i norweskich, rozmawiamy z Beatą Chrościńską, doradcą EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku.

OFERTY DLA FACHOWCÓW
Niemieckie agencje zatrudnienia poszukują w Polsce wykwalifikowanych fachowców z branży budowlanej, metalurgicznej i transportowej. Jest też praca dla monterów systemów wentylacyjnych i klimatyzacji. Zobacz ile można zarobić i jakie wymagania stawiają kandydatom pracodawcy.

ZARABIAJ WE FRANKACH LUB W KORONACH
Norwegia i Szwajcaria to dwa najbardziej atrakcyjne rynki pracy dla wykwalifikowanych fachowców z Polski. Oferowane w tych krajach stawki przewyższają znacznie zarobki w innych państwach Europy.

SEZONOWO PRZY ZBIORACH
Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się gorący okres dla tysięcy polskich pracowników sezonowych. Najwięcej ofert pochodzi tradycyjnie z Holandii, sporo jest ich także z Niemiec i z krajów skandynawskich.

AGENCJE PRACY NA WYSPACH
Po 12 tygodniach wykonywania pracy pod szyldem agencji Polacy zatrudnieni na Wyspach nabywają prawo do takich samych stawek jak ich koledzy będący na stałych kontraktach.

CO Z POLAKAMI PO BREXICIE?
Polacy, którzy przyjadą na Wyspy między datą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (29 marca 2019 roku) a datą wejścia w życie nowego porozumienia o relacjach Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnotą (prawdopodobnie między grudniem 2020 a czerwcem 2021 roku) mogą nie mieć zagwarantowanych taki samych praw, jak rodacy którzy osiedlili się w tym kraju przed Brexitem.

PIERWSZE KROKI NA WYSPACH
Myślisz o podjęciu pracy w Wielkiej Brytanii? Nasz przewodnik pomoże ci odnaleźć się w pierwszych dniach po przyjeździe na Wyspy.

PRACA NIE TYLKO DLA TOKARZA
Podstawą do uzyskania zwrotu podatku dochodowego w Belgii jest karta podatkowa Lonnfiche, którą powinieneś otrzymać od pracodawcy zaraz po zakończeniu roku podatkowego.

RYNKI PRACY W LICZBACH
Wskaźniki gospodarcze, wiadomości ekonomiczne, kursy walut, stawki minimalne w krajach UE.

ROZLICZ SIĘ Z FISKUSEM
Nasi rodacy zatrudnieni w krainie fiordów mają czas na rozliczenie się z norweskim fiskusem do 30 kwietnia br. Średnia kwota zwróconego podatku waha się w granicach 10-15 tys. koron.

BUSEM ZA GRANICĘ
Nie masz jak dojechać do pracy za granicę? Skorzystaj z usług firmy zajmującej się
przewozem osób.

NIE ZAPOMNIJ O DOKUMENTACH
Zanim wyjedziesz do pracy za granicę, przygotuj wcześniej odpowiednie dokumenty. Niektóre z nich są niezbędne, inne znacznie ułatwią start i pomogą zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów.

TANIE LATANIE
Aktualne, obowiązujące w sezonie wiosenno-letnim, kierunki wylotów tanich linii lotniczych z polskich miast.

BEZPIECZNA PRACA
Fundacja ITAKA uczula
Sprawdź agencje zatrudnienia