Wywalczyli podwyżkę

Pracownicy sieci McDonald’s dostaną więcej pieniędzy – nawet 10 funtów na godzinę. Podwyżkę wywalczyli pierwszym w historii strajkiem sieci na Wyspach.

Pracownicy McDonald’s zatrudnieni w punktach w Cambridge i w Londynie strajkowali we wrześniu.

„McStrike zakończony powodzeniem” – donoszą brytyjskie media. Nowe stawki godzinowe wejdą w życie już 22 stycznia. Od tej daty zatrudnieni, którzy mają więcej niż 25 lat zarabiać będą około 10 funtów. Stawki dotyczą godzin pracy od 6.00 do 24.00. Osoby, które będą pracować po północy do 6.00 otrzymywać będą dodatkowo 1 funt więcej.
Nowe reguły będą dotyczyć przede wszystkim zatrudnionych w punktach należących bezpośrednio do sieci, a tych w Wielkiej Brytanii jest około 15 proc. Nie wiadomo natomiast, jak potraktowani będą pracownicy w punktach franczyzowych. Tam mogą obowiązywać inne stawki.

Pracownicy strajkowali we wrześniu. Kilkadziesiąt osób zatrudnionych w punktach McDonald’s w Cambridge i w Londynie wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko niskim pensjom i „śmieciowym” umowom o pracę.

Była to pierwsza akcja personelu tej firmy od czasu jej otwarcia na Wyspach w 1974 roku.
Zatrudnieni w popularnej sieci gastronomicznej domagali się wyższych stawek godzinowych oraz lepszych umów o pracę. Zdaniem pracowników, firma wykorzystuje system i zatrudnia głównie zgodnie z kontraktami śmieciowymi „zero hours”.

PODZIEL SIĘ