Zarobki Polaków za Odrą

Do najlepiej opłacanych polskich pracowników w Niemczech należą doświadczeni fachowcy z branży budowlanej, wśród których prym pod względem wielkości stawek wiodą elektrycy i hydraulicy. Ich miesięczne wynagrodzenie netto oscyluje w granicach 1750-2300 euro.

Dobrymi stawkami, na poziomie 12-13 euro za godzinę, mogą się też pochwalić polscy dekarze oraz monterzy urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych. Wśród dobrze wynagradzanych fachowców znajdują się również stolarze budowlani oraz monterzy sieci gazowych i wodno-kanalizacyjnych. Większe zróżnicowanie jeśli chodzi o wysokość zarobków występuje wśród murarzy i tynkarzy. W zależności od doświadczenia stawki oferowane w tych zawodach oscylują w granicach 9,50-12 euro za godzinę. Nieco mniej, bo 9,40-11 euro zarabiają wykwalifikowani malarze. Pomocnik na budowie dostaje z reguły ustawowe minimum, a więc 8,84 euro za godzinę.

Wielu naszych rodaków trafia na niemieckie budowy za pośrednictwem polskich przedsiębiorstw działających za Odrą w charakterze podwykonawcy. Delegowani do Niemiec budowlańcy otrzymują wynagrodzenie odpowiadające stawkom obowiązującym w tym kraju. Zarobki netto wykwalifikowanych pracowników oscylują w granicach 1,5-1,8 tys. euro miesięcznie, co odpowiada w Niemczech porównywalnemu wynagrodzeniu brutto na poziomie 2,3-2,9 tys. euro. Zatrudnieni mogą też liczyć na bezpłatne zakwaterowanie i zwrot kosztów transportu.

Na wysokość płac nie mogą też narzekać pracownicy branży motoryzacyjnej. Zarobki oferowane przez autoryzowane serwisy samochodowe za Odrą zaczynają się od 12 euro za godzinę. Doświadczeni mechanicy i wysokiej klasy specjaliści mogą negocjować stawki indywidualnie.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu „Zagranicznych Ofert Pracy”.
W sprzedaży od 8 lutego.

PODZIEL SIĘ